בחודש יולי 2016 יכנס לתוקפו החוק להסדר התדיינויות בסכסוכי משפחה ( הוראת שעה ) , תשע"ה – 2014 . חשוב לציין שמדובר בהוראת שעה והחוק הוא לניסיון לשלוש שנים. לאחר שלוש שנים יבחנו את המצב ויחליטו האם להפסיקו, לשנותו, או להשאירו במתכונתו הנוכחית.

התקשורת כולה רועשת וגועשת ואף קבוצת עורכי דין למשפחה הגישו בג"צ בעניין , אז על מה הרעש? האם באמת מדובר בגישור חובה? שהרי גישור מיסודו הוא וולנטרי וכל המהות של גישור היא הסכמה של הצדדים להשתתף. האם שוב אנו רואים את הגישה הפאטריאכלית במדינה המחליטה עבור הציבור מה טוב לו כמו בתחומים אחרים בחיים ( חוקי בטיחות באופן כללי וחוקי בטיחות בדרכים בפרט ועוד ).
ולמה הגישו עורכי הדין למשפחה בג"צ ?

 

בחודש פברואר 2015, נכנס לתוקף החוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו . יש חשיבות רבה להתייחס לנושא החיסכון הפנסיוני בהסכמי גירושין ו/או הסכמי ממון
מאחר והזכויות הפנסיוניות מהוות חלק מן הרכוש המשותף וחשוב לעגן את אופי החלוקה שלהן בין בני הזוג בין אם מדובר בהסכם גירושין ובין אם מדובר בהסכם ממון. יש חשיבות רבה , גם לאזכור זכויות הפנסיה בעת כתיבת הסכם ממון, כאשר בני זוג מבקשים להיות תחת משטר רכושי של הפרדה רכושית. חשוב לזכור, כי השימוש בחוק שנחקק מהווה ברירת מחדל ואינו מחייב בני זוג להשתמש בו ועדיין בהסכמה משותפת , ניתן להשתמש בפתרונות שהיו טרום החוק, אם פתרון זה מתאים יותר לבני הזוג.
במאמר הבא אסביר מה היה המצב לפני חקיקת החוק ,ומה המצב כיום ומה האפשרויות שעומדות בפני בני זוג שנאלצים להיפרד בהקשר לחלוקת הזכויות שנצברו בחיסכון הפנסיוני.

 

בימים אלה, התקבל שינוי  משמעותי בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, כך שאדם , אשר אינו מסוגל לקבל החלטות בעצמו בקשר לענייניו , הדרך לעזור לו תהיה לאו דווקא ע"י מינוי אפוטרופוס, אלא תבחן כל מקרה לגופו , תוך נקיטת צעדים כמה שפחות מגבילים המתחשבים בכבודו , רצונו, צרכיו והאינטרסים של האדם.

אודות נבון שרה

נבון שרה, עורכת דין ומגשרת מאזור מודיעין
עורכת דין, בעלת משרד פרטי ומגשרת מוסמכת מטעם בתי המשפט בתחומים של גישור עסקי, משפחתי, עבודה , סכסוכי שכנים, סכסוכים כספיים ירושות ועזבונות. בוררת מוסמכת מטעם לשכת עורכי הדין בישראל. בוגרת תוכנית הפרקטיקום בגישור מטעם משרד המשפטים.
לחצו כאן וקראו עוד
Facebook - Google Plus

התחברו אלי

התחברו אלי באתרים החברתיים כדי להתעדכן.