ידועים בציבור

ידועים בציבור - בני זוג הבוחרים מסיבות שונות לחיות יחד ללא נישואין. אין הגדרה חד משמעית בחוק של ידועים בציבור, אך המעמד נוצר בעקבות כורח המציאות.

נוהגים לאמץ את ההגדרה שבחוק הירושה הקובעת : " איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף" . ישנם מספר חוקים המגדירים ידועים בציבור ואשר בהם יש דרישה מפורשת שאף אחד מבני הזוג לא יהיה נשוי לאחר.
בפסיקה מגדירים ידועים בציבור כבני זוג החיים יחדיו חיי משפחה ומנהלים "משק בית משותף" והדגש הוא על המאמץ המשותף לניהול משק הבית ולחיי השיתוף, בדרך כלל תחת קורת גג אחת, אם כי הוכרו בפסיקה גם ידועים בציבור שהתגוררו יחדיו לסירוגין בדירות נפרדות. לאחרונה אף הוכרה בפסיקה אישה כידועה בציבור לאחר שלושה חודשים בלבד של חיים משותפים,וכן הוכרו בני זוג מאותו מין כידועים בציבור.

מדוע בוחרים בני זוג לחיות יחדיו כידועים בציבור?
מסיבות אידיאולוגיות - התנגדות למוסד הנישואין הדתי
מסיבות כלכליות - אינם רוצים לאבד זכויות פרטניות במקרה שינשאו למשל: תשלומי פנסיה, תשלומים של תא חד הורי.
בני זוג מאותו המין
כאשר יש איסור מן הדת להינשא למשל :כהן וגרושה, כהן וגיורת.
כאשר אחד מבני הזוג מתקשה לפרק את חיי הנישואים שלו.

הצורך בהוכחה ומידת ההוכחה -בני זוג מעוניינים להיות מוכרים כידועים בציבור כדי להנות מזכויות סוציאליות, זכויות ירושה, מזונות ורכוש. נטל ההוכחה על מי שרוצה להיות מוכר כידוע בציבור ויש להוכיח זאת בראיות עובדתיות.

הכנת הסכם
לאור המצב המשפטי היום אשר מצד אחד מקנה זכויות מסוימות לידועים בציבור, אך מן הצד האחר אינו מקנה זכויות לידועים בציבור , רצוי וכדאי ,כדי להימנע ממחלוקות עתידיות בשאלת טיבו וטבעו של הקשר, לערוך הסכם המבסס את החיים המשותפים ואת המשטר הרכושי ורצוי מאוד להתייעץ ולערוך את ההסכם אצל עו"ד המתמחה בדיני משפחה ו/או מעמד אישי ולא להסתפק בהסכם סטנדרטי שכן לכל זוג יש את הנסיבות המיוחדות לו ויש להתאים לכל זוג , הסכם אשר יהיה מיוחד רק לו.

אודות נבון שרה

נבון שרה, עורכת דין ומגשרת מאזור מודיעין
עורכת דין, בעלת משרד פרטי ומגשרת מוסמכת מטעם בתי המשפט בתחומים של גישור עסקי, משפחתי, עבודה , סכסוכי שכנים, סכסוכים כספיים ירושות ועזבונות. בוררת מוסמכת מטעם לשכת עורכי הדין בישראל. בוגרת תוכנית הפרקטיקום בגישור מטעם משרד המשפטים.
לחצו כאן וקראו עוד
Facebook - Google Plus

התחברו אלי

התחברו אלי באתרים החברתיים כדי להתעדכן.