גישור בעסק המשפחתי

בארץ ובעולם קיימים עסקים משפחתיים רבים. רבים מעסקים אלה מוצאים עצמם מידי פעם במצבים לא פשוטים שבהם הם מנסים מחד לשמר את צביונו המשפחתי של העסק ומאידך לשמר את העסק כגוף עסקי פעיל עם הבעיות הרגילות.

 

למשל: עסק שבו האבא הוא המנכ"ל והעובדים הם הילדים, הנכדים ואפילו בני הדודים. מה קורה במפגשים משפחתיים, מטבע הדברים מדברים על העסק ומפגשים אלה הופכים להיות מעין פגישת צוות בעסק. לפעמים מביאים את המחלוקות שמתעוררות בעסק הביתה ולפעמים ההפך.

ניהול עסק משפחתי מבוסס על אמון וכבוד ופחות על שיקולים עסקיים קרים. ההחלטות לעיתים יותר אמוציונאליות ופחות רציונליות, למשל החלטה לפטר בן משפחה כי הוא לא מתאים, זו החלטה קשה ביותר, שכן אחר כך צריך לפגוש אותו באירועים משפחתיים.

בגלל הקושי והמורכבות, מוצעת כאן דרך חלופית לפתרון המחלוקות בעסק המשפחתי והיא הגישור. דרך זו עדיפה , כיון שבה נפתר הקונפליקט ע"י האנשים עצמם ולא ע"י צד ג' אחר (למשל : שופט או בורר ) שלא מכיר את האנשים. הכרעה של צד ג' כזה יכולה בסופו של יום לפגוע במרקם העדין של המשפחה. בתהליך הגישור הצדדים יכולים לבטא את עצמם, להביע את רצונותיהם, חששותיהם, צרכיהם ואת האינטרסים שלהם, דבר שלא ניתן לעשות בבית משפט למשל. השליטה היא בידי הצדדים והם המחליטים איך יראה ההסדר הסופי. בתהליך הגישור לא רק שיש סיכוי להגיע לפתרון המחלוקת הספיציפית בצורה מכובדת ויצירתית ובסופו של דבר שני הצדדים או יותר יצאו מרוצים, אלא אפשר אף להביא לשיפור מערכת היחסים בכללותה והדבר יביא לאווירה יותר טובה בעסק.

אודות נבון שרה

נבון שרה, עורכת דין ומגשרת מאזור מודיעין
עורכת דין, בעלת משרד פרטי ומגשרת מוסמכת מטעם בתי המשפט בתחומים של גישור עסקי, משפחתי, עבודה , סכסוכי שכנים, סכסוכים כספיים ירושות ועזבונות. בוררת מוסמכת מטעם לשכת עורכי הדין בישראל. בוגרת תוכנית הפרקטיקום בגישור מטעם משרד המשפטים.
לחצו כאן וקראו עוד
Facebook - Google Plus

התחברו אלי

התחברו אלי באתרים החברתיים כדי להתעדכן.